środa, 12 lutego 2014

Wizyta w Muzeum Okręgowym w Lesznie

Aktywna młodzież wchodząca w skład szkolnej grupy Comenius odwiedziła Muzeum Okręgowe w Lesznie.




 
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu mieszkańców miast w okresie XVII - XVIII wieku, bowiem w ramach warsztatów przeprowadzali analizę starodawnych dokumentów na podstawie których opisywali miasto Leszno, pracujących wówczas rzemieślników, skład władz miasta oraz zachowania ludzi tamtej epoki.







Niezwykle ciekawe okazało się, że Wschowa i Leszno były powiązane rodzinnymi koneksjami. Ponadto proch strzelnicy z Leszna był znany na całą Polskę i okoliczne kraje.



Uzdolnieni tkacze z okolic Leszna i Wschowy przesiedlili się w okolice Łodzi w czasach zaborów, bowiem cło na granicy zaboru pruskiego i rosyjskiego było zbyt wysokie i skutecznie niwelowało opłacalność transakcji handlowych.

W ramach zajęć w muzeum możliwe było przekonanie się jak wyglądały stroje siedemnastowiecznych mieszczek. Niebywałe okazało się, że materiał sukni to nie rzadko harfa grubego kilkumetrowego materiału. Materiału bogato zdobionego. Nieodzownym dodatkiem kobiecego stroju była również biżuteria.



 

Całość atrakcji w ramach lekcji muzealnych zakończona była warsztatami tkackim, na których uczniowie wraz z opiekunkami wykonywali tzw. pasiak, czyli rodzaj dywanika, plecionki z pozostałych szmatek i ściereczek, którymi często przyzdabiano podłogi domostw.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz